Zdrowe jedzenie jako podstawa zdrowego stylu życia

Styl życia ma znaczący wpływ na zarówno codzienne samopoczucie, jak i dalekosiężne skutki dotyczące naszego zdrowia. Coraz więcej osób szuka różnorodnych rozwiązań, które sprawią, że ich sprawność fizyczna oraz długość i jakość życia będą jak najlepsze i godne pozazdroszczenia. Sposobów jest wiele i chociaż każdy powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i stanu organizmu, istnieje kilka elementarnych zasad, które stanowią podwaliny dla wprowadzenia radykalnych, zmieniających życie zmian. Poniżej omówimy kilka podstawowych zasad zdrowego stylu życia.

Porzucenie szkodliwych nałogów 

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy się zająć, to zrezygnowanie ze wszelkich szkodliwych nałogów. Mowa przede wszystkim o papierosach. Wszyscy wiemy jak toksyczny wpływ mają na nasze zdrowie – każdy „dymek” powoduje wchłonięcie tysięcy szkodliwych substancji, w tym kilkudziesięciu posiadających właściwości rakotwórcze. Dlatego jeśli należysz do kręgu palaczy, postaraj się ograniczyć i z czasem całkowicie zrezygnować z palenia, również takiego biernego. Nie potrzeba wiele czasu, gdyż zaledwie trzech dni, aby nasz organizm zdołał oczyścić się z nikotyny. Warto przy tym wspomnieć, że zastąpienie papierosów tradycyjnych elektronicznymi nie stanowi gwarancji bezpieczeństwa – długotrwałe skutki korzystania z e-papierosów nie są jeszcze w pełni znane, jednak dzięki odkryciom opublikowanym w European Heart Journal, wiadomo, że niektóre efekty w obydwu przypadkach są podobne (np. sztywność aorty). 

Równie warte przemyślenia jest ograniczenie spożycia alkoholu. Prócz rzekomo pozytywnego działania czerwonego wina, większość napojów wyskokowych powoduje znaczące szkody w ludzkim organizmie. Nadmierne spożycie alkoholu skutkuje zaburzeniami układu krążenia, schorzeniami wątroby oraz zawyżoną szansą na chorobę nowotworową. 

Więcej na temat rzucania nałogów przeczytasz na http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/6-zasad-zdrowego-stylu-zycia.

Aktywność fizyczna 

Kobiety uprawiające sport

Zdrowy styl życia dla większości osób jest równoznaczny z aktywnością fizyczną – nic dziwnego, gdyż korzyści wynikające z ćwiczeń są nieocenione. Nie trzeba rzucać się na głęboką wodę i przebiegać codziennie maratonów, aby odczuć dobroczynne skutki wysiłku fizycznego. Badania wskazują, że wystarczy pięć tysięcy kroków dziennie, aby powoli ulepszać swoje życie. – regularne spacery zmniejszają ryzyko udaru oraz zawału i są świetnym wstępem do uprawiania bardziej zaawansowanych i wymagających sportów. Szczególnie ważne jest to w przypadku posiadania zatrudnienia wymagającego siedzącej pracy przy biurku.

Jak rozpocząć aktywny styl życia dowiesz się na http://www.zyjzdrowiej.pl/10-zasad-zdrowego-stylu-zycia/.

Zdrowe żywienie 

Wiele osób, chcąc zacząć wprowadzanie zdrowego trybu życia, przechodzi na restrykcyjną, niskokaloryczną dietę. Nie stanowią one jednak dobrego rozwiązania. Winę za ich promowanie i stosowanie ponoszą, po części, influencerzy, którzy nie zawsze wiedzą, jakie efekty mogą owe rozwiązania wywoływać. Jeśli nie cierpimy zatem na schorzenia, które wymagają od nas ograniczenia niektórych produktów żywieniowych, powinniśmy postawić na wprowadzenie diety zrównoważonej i dostarczającej wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Ograniczenie soli, czerwonego mięsa oraz wprowadzenie do jadłospisu dużej ilości warzyw powinno pomóc w poprawie zdrowia. Również sposób gotowania jest bardzo istotnym czynnikiem – zamiast smażonych potraw warto postawić na dania gotowane na parze – dzięki temu jedzenie zachowa więcej niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. 

Regularne badania

Podstawowe badania, takie jak testy krwi, poziom glukozy i cholesterolu oraz (w przypadku kobiet) regularne wizyty u ginekologa również należą do sposobów na zadbanie o zdrowy styl życia. Dzięki temu ewentualne, niepokojące objawy, są możliwe do wykrycia i wyleczenia odpowiednio wcześnie. Oszczędzi to nam nie tylko niepotrzebnego stresu i bólu, ale również pozwoli uniknąć ryzyka wystąpienia dużo poważniejszych chorób. 

Więcej zasad zdrowego stylu życia znajdziesz na https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/12-zasad-zdrowego-stylu-zycia/.

Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. W wolnych chwilach piecze ciasta i słucha podcastów.

Źródło:

Medycyna stylu życia, red. Śliż, Daniel, i Artur Mamcarz, 2018. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here