ropień zębny

Ropień zęba jest to najczęściej rozwijająca się nieleczona konsekwencja próchnicy. W przebiegu zaawansowanej próchnicy może rozwinąć się stan zapalny, a obumarłe tkanki, bakterie i komórki odpornościowe wytwarzają ropę, która gromadzi się w miazdze zębowej i tkankach okołowierzchołkowych. Właśnie w ten sposób powstaje ropień zęba. Czym dokładnie jest? Jakie są jego objawy i jak postępować w przypadku jego rozwinięcia? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/ropien-zeba-przyczyny-powstania-objawy-metody-leczenia/ 

Ropień zęba – czym dokładnie jest? 

Ropień zęba jest to skupisko ropy, które powstaje w w wyniku infekcji bakteryjnej w różnych częściach zęba. Może on powodować ból o umiarkowanym lub silnym nasileniu, który z czasem może promieniować od ucha, aż do szyi. Nieleczony ropień może doprowadzić do poważniejszych, a nawet zagrażających życiu konsekwencji. 

Podział ropni zębów 

Ropnie dzielą się ze względu na lokalizację, a według tego podziału możemy wyróżnić: 

ropień okołowierzchołkowy, który znajduje się na końcu korzenia zęba 

ropień przyzębia, który występuje na dziąśle obok korzenia zęba

ropień dziąseł, który obejmuje tkankę miękką otaczającą ząb 

Poza rozległymi zmianami, do powstania ropienie przyczyniają się też leczenie kanałowe, osłabienie miazgi podczas leczenia próchnicy oraz nie szczelne wypełnienie zęba, które stwarza możliwość do przenikania bakterii w głąb zęba. 

Jakie są objawy ropnia zęba? 

Głównymi objawami ropnia zęba jest pulsujący ból, który pojawia się w pobliżu zęba lub dziąseł. Zazwyczaj przejawia się one nagle i z czasem nasila się. Może też promieniować w kierunku szyi lub ucha, a nasila się w pozycji leżącej oraz podczas gryzienia. Co więcej może pojawiać się też zaczerwienienie i obrzęk twarzy, obrzęk dziąseł, nieprzyjemny smak w ustach, gorączka i powiększenie się szyjnych węzłów chłonnych. 

Ropień zęba – jak postępować w przypadku jego powstania? 

Leczenie ropnia zęba sprowadza się do usunięcia infekcji oraz uśmierzenia bólu. W zależności od powstałych objawów stomatolog może rozpocząć od prześwietlenia dentystycznego. W ten sposób sprawdzić czy infekcja rozprzestrzeniła się na inne obszary jamy ustnej. W zależności od rodzaju oraz ciężkości zakażenia, leczenie może sprowadzać się do nacięcia ropnia, leczenia kanałowego, ekstrakcji zęba czy antybiotykoterapii. 

W żadnym przypadku nie zaleca się leczenia ropnia domowymi sposobami. Taka terapia na własną rękę może doprowadzić do pogorszenia się stanu. Ziołowe płukanki lub leki przeciwbólowe mogą jedynie załagodzić uciążliwe dolegliwości, jednak nie wyleczą przyczyny schorzenia. 

Zobacz też: http://www.lekarzzakaznik.pl/leczenie-kanalowe-jak-wyglada-i-czy-mozliwe-jest-wystapienie-powiklan/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here