Rwący ból palca, a nawet całej ręki lub stopy. Obrzęk, zaczerwienienie i ropne zapalenie wokół paznokcia. To główne objawy bardzo nieprzyjemnego schorzenia, jakim jest zastrzał palca. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem i jak leczyć zastrzał palca.

Zastrzał palca – co to takiego?

Najogólniej zastrzał palca to ostre zapalenie tkanki wokół paznokci dłoni lub stóp. Zapalenie często przyjmuje postać ropnego obrzęku. Przyczyn tego schorzenia upatrywać należy w działaniu zarazków, zazwyczaj gronkowców, które przedostają się do organizmu poprzez rany i skaleczenia. Zastrzał palca może być spowodowany nawet przez bardzo drobne i niepozorne mikro urazy (na przykład źle wykonany manicure), pęknięcia skóry palców, a także na skutek nieprawidłowej higieny rąk (niedokładne suszenie). Bardzo często zastrzał związany jest z wrastaniem paznokcia w wał paznokciowy (skórę wokół płytki paznokcia). Zastrzał palca może także przybrać postać przewlekłą, czego powodem są grzyby pleśniowe białawe.

Jak rozpoznać zastrzał palca?

Zastrzał palca bywa trudny do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy początkowo przypominają zwykłe skaleczenie. Często kojarzony jest również z wbitą drzazgą. Niestety w przypadku zastrzału ból utrzymuje się znacznie dłużej. Miejsce objęte zakażeniem jest obrzmiałe, a skóra jest zaczerwieniona, napięta i błyszcząca. Ból początkowo przypomina kłucie, by z czasem nasilić się i przybrać formę rwania i pieczenia. W końcu wokół paznokcia zaczyna gromadzić się ropa.

Kiedy zacząć działać?

Może się wydawać, że obrzęk skóry wokół paznokcia to zaledwie niewielki problem, który sam szybko minie. Jednak zastrzału palca nie można ignorować! Stany zapalne palców mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Gdy infekcja przedostanie się do głębszych warstw tkanki podskórnej, bakterie i drobnoustroje mogą z łatwością przemieszczać się i rozprzestrzeniać, zakażając kolejne obszary. Zbagatelizowany i nieleczony zastrzał kostny może doprowadzić nawet do martwicy opuszka!

Domowe metody leczenia

Zastrzał palca we wczesnym stadium można dość szybko i łatwo zlikwidować. W leczeniu tego schorzenie doskonale sprawdza się… szare mydło! Należy rozpuścić sporą ilość mydła w ciepłej wodzie i wymoczyć zakażone miejsce. Następnie na obszar chorobowy nałożyć warstwę maści ściągającej. Zabieg ten można powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Kiedy do lekarza?

Jeśli pomimo stosowania domowych metod leczenia symptomy zastrzału nie miną, ani znacząco nie zmniejszą się po trzech dniach od rozpoznania wystąpienia pierwszych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista dokładnie obejrzy zainfekowane miejsce. Jeśli stan zapalny dotyczy tylko zewnętrznej tkanki skóry, powinna wystarczyć maść z antybiotykiem. Jeśli jednak zakażeniem objęte zostały głębsze warstwy skóry, ścięgna, okostna lub nawet kości, niestety konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Jak zapobiegać

Do zastrzału palca najczęściej dochodzi wskutek nieprawidłowo wykonywanego zabiegu manicure. Nieodkażone narzędzia zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Zamiast metalowych cążków i obcinaczy, lepiej korzystać z jednorazowych, drewnianych patyczków i papierowych lub szklanych pilników. Należy również bardzo delikatnie usuwać skórki, by przez nieostrożność nie uszkodzić kieszeni paznokcia. Zamiast przycinać zrogowaciałą skórę wokół paznokci, lepiej zastosować krem zmiękczający i peeling złuszczający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here