Leczenie alkoholizmu – jak przebiega

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, jest bardzo poważną chorobą, która dotyka ogromną część naszego społeczeństwa. Choroba ta ma wpływ na życie nie tylko osoby uzależnionej, ale także na całą rodzinę. Dlatego tak ważne jest, aby szybko rozpoznać pierwsze objawy tej poważnej choroby i zacząć leczenie.

Definicja choroby alkoholowej

„Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) – określany jest z reguły jako ogół dysfunkcji fizycznych, psychicznych i osobowościowych (intelektualnych, emocjonalnych), powstałych na skutek uzależnienia od alkoholu etylowego. Według najnowszych statystyk stanowi najbardziej rozpowszechniony rodzaj uzależnienia na świecie” – źródło: http://terapie.net.pl/alkoholizm.html.

Alkoholik będzie za każdym razem szukał okazji do napicia się, nie będzie czuł poczucia winy, że po raz kolejny jest nietrzeźwy. Jest w stanie pić alkohol nawet w miejscu, w którym jest to kategorycznie zabronione (np. w pracy, bądź zaraz przed prowadzeniem samochodu). W przypadku choroby alkoholowej cały czas zwiększa się tolerowana ilość wypitego alkoholu, dlatego aby poczuć się dobrze (wg chorej osoby) potrzebna jest coraz większa ilość wypitych trunków. W przypadku osób uzależnionych nie wystarczy tylko odstawić alkohol na jakiś czas. W takich przypadkach potrzebna jest profesjonalna pomoc i udział w specjalnych terapiach.

Przymusowe leczenie alkoholizmu

W bardzo skrajnych przypadkach osoba uzależniona może być przymusowo wysłana na leczenie. Do takich sytuacji dochodzi kiedy choroba prowadzi do rozkładu życia rodzinnego, zagrożenia życia osób postronnych (spowodowanie wypadku, przemoc wobec innych członków rodziny i społeczeństwa), uchylania się od pracy czy demoralizacji nieletnich. Zanim dojdzie do takiej sytuacji alkoholik musi być poddany badaniu, które ustali, czy osoba jest uzależniona i jaki rodzaj terapii należy w danym przypadku zastosować. Jeżeli osoba nie wyraża zgody na leczenie może być wydany specjalny wniosek sądowy, który będzie nakazywał przymusowe leczenie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile ma trwać takie leczenie, jest to bowiem zależne od danego przypadku.

alkoholizm

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

Podstawowym sposobem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Zdarzają się jednak sytuacje, że trzeba zastosować terapię farmakologiczną. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, kiedy psychoterapia nie odnosi oczekiwanych rezultatów. Zdarza się także, że chorobie alkoholowej towarzyszą inne schorzenia np. depresja, schizofrenia bądź choroba afektywna dwubiegunowa. W takich sytuacjach zaleca się zastosowanie specjalnych preparatów, które wspomagają leczenie uzależnień. Ważne jest, aby taka decyzja została podjęta wspólnie przez terapeutę oraz psychiatrę. Podany środek musi być też dopasowany do danego pacjenta, przy szczególnym uwzględnieniu stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz: Jak pomóc alkoholikowi?

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Trudno jednoznacznie ocenić, jaki jest najlepszy sposób leczenia alkoholizmu. Wszystko zależy od danego przypadku, od stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, a także od stanu psychicznego. Decyzja o tym, jaką terapię ma odbyć pacjent, musi podjąć lekarz. Bardzo ważne jest, aby pacjent sam zdecydował, że chce się podjąć leczenia, ale często najpierw trzeba sobie zdać sprawę, że pojawił się problem alkoholowy. W takich przypadkach znacznie wzrasta szansa skutecznego leczenia, a przede wszystkim wytrwania w podjętych decyzjach. Bardzo pomoce jest wtedy wsparcie rodziny i przyjaciół.

Dowiedz się więcej: terapie.net.pl

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki”, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here