Wokół antykoncepcji hormonalnej, przykładem której są tabletki doustne dla kobiet, krąży całe mnóstwo mitów i przekonań. Jednym z nich jest stwierdzenie, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Czas dowiedzieć się, jak to jest naprawdę!

Tabletki antykoncepcyjne – co to jest?

Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają zajściu w ciążę – to najprostsza odpowiedź. Ale w jaki sposób tego dokonują? Pigułki mają w swoim składzie dwa syntetyczne hormony żeńskie (estrogen i progesteron), które zapobiegają owulacji. Estrogen i progesteron wytwarzane są w sposób naturalny przez kobiecy organizm, jednak aby zapobiec ciąży należy podnieść ich poziom. Tabletki antykoncepcyjne oddziałują na błony śluzowe macicy poprzez zagęszczenie śluzu, który staje się barierą dla plemników.

Wszystko przez te hormony…

Żadna kobieta nie lubi tekstów w stylu „płacze, bo jej hormony buzują”. Takie słowa, zwłaszcza wypowiedziane przez mężczyznę, rzeczywiście mogą doprowadzić do łez, a nawet do szewskiej pasji! Niestety, w tym zdaniu jest sporo prawdy. Hormony bardzo często rządzą naszym życiem. I choćbyśmy nie wiem jak bardzo zaprzeczały, i nie wiem jak mocno starały się panować nad emocjami, to jednak zazwyczaj przerywamy tę nierówną walkę. Hormony wywracają do góry nogami nie tylko naszą równowagę emocjonalną – one mieszają w całym organizmie. Mogą przyczynić się między innymi do zatrzymywania płynów, a w konsekwencji do przybierania na wadze.

Jak to jest z tym tyciem?

Niestety dość często zdarza się, że tabletki antykoncepcyjne powodują przyrost masy ciała. Udowodniono, że część kobiet stosujących pigułki hormonalne o dużym stężeniu estrogenu, ma tendencję do przybierania na wadze nawet o 5 kilogramów w skali roku. Pocieszające jednak jest to, że im mniejsza dawka hormonów w tabletkach, tym mniejsze ryzyko przytycia. W wielu przypadkach odnotowano nawet utratę masy ciała po roku stosowania antykoncepcji o niedużym stężeniu estrogenu.

Dlaczego tak się dzieje?

U wielu kobiet tabletki antykoncepcyjne powodują tycie, ponieważ zaburzają równowagę hormonalną organizmu. Duże dawki estrogenu stymulują produkcję substancji odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody, co w konsekwencji przyczynia się do wzrostu wagi i wrażenia obrzmienia ciała. Ponadto, jak wykazały ostatnie badania, pigułki antykoncepcyjne nierzadko wywołują zjawisko insulinoodporności. Problem ten polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na przyjmowane węglowodany. Wzrasta wówczas poziom insuliny, co hamuje spalanie kalorii i powoduje odkładanie ich w komórkach tłuszczowych, nawet w trakcie stosowania diety.

Kiedy trzeba się bać?

Przybieranie na wadze na skutek zatrzymania wody w organizmie należy kontrolować, ponieważ może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, wzrost wagi w ciągu roku nie powinien przekroczyć 5% masy ciała. W przeciwnym razie należy skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci dietę niskowęglowodanową. Sporadycznie zdarza się również, że kobiety regularnie przyjmujące antykoncepcję hormonalną zauważają przyrost mięśni oraz plamienie między miesiączkami. Są to zjawiska naturalne, jednak mimo wszystko nie można ich lekceważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here