Istnieje wiele metod polecanych przez ekspertów na rzucenie palenia. Leki, preparaty są najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnienia od nikotyny.
Czy używanie środków wspomagających rzucanie palenia jest pomocne i skuteczne w rzucaniu nałogu?
Stosowanie preparatów wspomagających rzucanie palenia jest pomocne, a także skuteczne w rzucaniu nałogu. Dostępne w aptekach preparaty pomagają w leczeniu zespołu uzależnienia od nikotyny i zostały potwierdzone w badaniach. Ważne jest, aby podczas przyjmowania leku ściśle przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce producenta, aby w ten sposób uzyskać najlepsze efekty. Według niektórych doniesień skuteczność zaprzestania palenia po leczeniu środkiem wspomagającym rzucenie palenia wzrasta o około 60-80%. Jednak żaden lek nie jest wystarczający bez silnej woli palacza i konsekwentnych prób zaprzestania używania wyrobów tytoniowych.
Preparaty na rzucenie palenia dostępne bez recepty, mogą także zwiększyć prawdopodobieństwo skutecznego rzucenia palenia. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy lek nie będzie skuteczny, jeśli pacjent nie znajdzie w sobie wystarczającego samozaparcia i motywacji do zaprzestania palenia. Tabletki, gumy do żucia i pastylki w połączeniu z silnie zmotywowanym pacjentem dają mu realną szansę na sukces w walce z nałogiem.
Rzucenie palenia- Korzyści
Papierosy są dość szkodliwe i uzależniające. Osoby palące często cierpią na choroby klatki piersiowej, jamy ustnej i gardła. Dodatkowo stają się podatne na choroby płuc i przedwczesną śmierć. Poza tym palenie powoduje u ludzi niewydolność serca i raka. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć korzyści płynące z rzucenia palenia.
Pierwszą korzyścią z rzucenia palenia jest przede wszystkim zdrowie. Dym papierosowy zawiera tlenek węgla, smołę, popiół, nikotynę, kwasy smołowe i wiele innych szkodliwych substancji. Substancje te wpływają na organizm, a także mózg w bardzo negatywny sposób. Wiele ofiar dymu papierosowego umiera z powodu chorób wywołanych przez te związki. Kiedy ludzie rzucają palenie, ich stan zdrowia znacznie się poprawia.
Zaprzestanie palenia na przykład ze wsparciem farmakologicznym prowadzi do stopniowego powrotu do sprawności fizycznej. Poprawia się przede wszystkim sprawność układu krążenia. Układ oddechowy stopniowo oczyszcza się i w ten sposób zaczyna sprawniej funkcjonować. Osobom, które przestały palić łatwiej jest oddychać.
Jednym z najłatwiejszych sposobów na rzucenie nikotynowego nałogu jest między innymi stosowanie tabletek na rzucenie palenia. Należą do nich preparaty z cytyzyną.
Środki wspomagające rzucanie palenia-Podsumowanie
Na polskim rynku istnieją specjalne leki dla osób, które chcą rzucić palenie. Ważne jest jednak, aby nie stosować leków w sposób instrumentalny, tak jakby ich zażywanie sprawiało, że zapomnimy o paleniu. Żaden lek nie działa w ten sposób. Leki mają przede wszystkim za zadanie wspierać rzucanie palenia, na przykład poprzez łagodzenie objawów głodu nikotynowego. Niektóre leki pomagające w rzuceniu palenia gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/rzucanie-palenia to leki zawierające nikotynę, znane jako nikotynowa terapia zastępcza, oraz specjalne leki, które nie zawierają nikotyny.