Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to krępująca, a jednocześnie bardzo powszechna dysfunkcja układu moczowego, która może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jedną z dostępnych metod skutecznego uporania się z problemem jest leczenie laserowe. Wyjaśniamy, na czym polega procedura i podpowiadamy, jak dobrze się do niej przygotować. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to jest?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie polegające na mimowolnym, częściowym lub całkowitym wycieku moczu, które spowodowane jest niewydolnością mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Pojawia się w momencie wykonywania czynności prowadzących do zwiększenia ciśnienia śródbrzusznego – np. wysiłku fizycznego, śmiechu, kichania czy kaszlu. Dotyczy obu płci, jednak zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety. Przyczyny pojawienia się schorzenia są różne. Najczęściej jest to efekt infekcji układu moczowo-płciowego, spadku poziomu estrogenów, rozciągnięcia pochwy oraz nadwaga i otyłość.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – opis zabiegu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to szybkie i małoinwazyjne rozwiązanie, które dedykowane jest kobietom z rozpoznaniem osłabienia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy. Przeprowadzane jest w warunkach gabinetu ginekologicznego w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga znieczulenia. Podczas zabiegu lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę emitującą wiązkę lasera i oddziałuje nią na newralgiczne obszary – przedsionek, przednią ściankę i ujście pęcherza moczowego. Dochodzi do fototermicznego obkurczenia ścian pochwy i stymulacji włókien kolagenowych, co prowadzi do przywrócenia prawidłowego ułożenia cewki moczowej. O efektach innych zabiegów w obrębie układu moczowo-płciowego przeczytasz na: http://www.poradnik-pacjenta.pl/1/czy-zabieg-powiekszania-penisa-kwasem-hialuronowym-jest-skuteczny.html.

Przygotowanie i zalecenia po zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentką oraz wykonaniem odpowiednich badań – ginekologicznego, laboratoryjnego i cytologii. Do wykonania zabiegu niezbędne jest wyleczenie wszystkich infekcji i zmian. W razie przyjmowania leków fotouczulających i obniżających krzepliwość krwi, konieczne jest ich odstawienie na kilka tygodni przed zabiegiem.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu nie wymaga hospitalizacji. Rekonwalescencja jest szybka, lecz wymaga stosowania się do wytycznych lekarza. Przede wszystkim zalecane są: około miesięczna wstrzemięźliwość seksualna, unikanie gorących kąpieli oraz powstrzymanie się od wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here