Alkohol - niebezpieczny wróg

Alkohol w Polsce stanowi część szeroko pojmowanej kultury stołu i spędzania wolnego czasu. Spożywany w umiarkowanych ilościach może mieć dobry wpływ na zdrowie. Niestety czasem wymyka się spod kontroli i wówczas zaczyna się poważny problem. Część z ludzi ma skłonność do uzależnień, która może się ujawnić w różnych okolicznościach. Alkoholizm jest poważną chorobą i wymaga kompleksowego leczenia. Nie sposób pominąć tu olbrzymich kosztów społecznych oraz rodzinnych. Nieleczony, może doprowadzić do śmierci. W przypadku, gdy sprawy zajdą za daleko, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i tym samym uratować życie oraz zdrowie.

  1. Esperal czy Disulfiram
  2. Dobre lekarstwo – prawidłowe działanie
  3. Jak działa Disulfiram WZF?
  4. Abstynencja to początek drogi
  5. Alkohol – nie wszędzie, nie dla każdego

Esperal czy Disulfiram?

Leczenie alkoholizmu w Polsce popularnie nazywane jest zaszyciem się. Ma to związek z umieszczeniem pod skórą odpowiedniej dawki leku, który skutecznie powstrzymuje chorego lub chorą przed dalszym spożywaniem alkoholu. Do 2009 roku stosowano w ten sposób lek, produkowany we Francji, czyli Esperal. Pod tą nazwą wszedł on do potocznego języka w naszym kraju i tak po dziś jest określany. W związku z tym, że jedenaście lat temu zaprzestano produkcji Esperalu, obecnie stosuje się do leczenia alkoholizmu nad Wisłą lek o nazwie Disulfiram, który nie jest niczym innym jak substancją czynną Esperalu. Tak więc pomiędzy tymi  dwoma specyfikami nie ma żadnej różnicy i także ten drugi można obecnie spokojnie stosować do leczenia tego groźnego uzależnienia.

Dobre lekarstwo – prawidłowe działanie

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, czy pytania na początek możemy wpisać sobie w Internecie hasło disulfiram, aby znaleźć podstawowe informacje na ten temat. Dzięki nim oswoimy się z pojęciem i będziemy wiedzieć, czego możemy się spodziewać w trakcie potencjalnej terapii antyalkoholowej. Disulfiram WZF – bo pod taką nazwą fachową ów lek obecnie występuje, skutecznie pomaga dziś leczyć alkoholików oraz alkoholiczki. Alkoholizm może dotknąć każdego – bez względu na wiek, kondycję społeczną, wykształcenie, etc. Jest jednym z bardziej demokratycznych uzależnień. Przede wszystkim trzeba się starać, by do zachorowania nie doszło, ale jak już się pojawi należy je pokonać jak najszybciej można. W tym pomocnym będzie Disulfiram WZF.

Jak działa Disulfiram WZF?

W wielkim skrócie mówiąc – nasz organizm po spożyciu alkoholu ostatecznie rozkłada go na dwutlenek węgla oraz wodę. Ubocznym produktem tej przemiany materii jest aldehyd octowy, będący substancją trującą. To on właśnie odpowiada za nieprzyjemne sensacje, zwane potocznie kacem. Disulfiram WZF działa w brutalny, ale bardzo skuteczny sposób – hamuje on rozpad aldehydu octowego, w wyniku czego stan kaca utrzymuje się ciągle, nawet przy spożyciu niewielkich ilości trunków. Pacjent lub pacjentka powinni za wszelką cenę unikać picia, gdyż negatywne efekty tegoż, przy równoczesnym leczeniu Disulfiramem WZF mogą nawet doprowadzić do zgonu. W przypadku spożycia minimalnych ilości alkoholu na pewno pojawią się uderzenia gorąca, nudności, wymioty, skoki ciśnienia, silne lęki, kołatanie serca lub inne nieprzyjemne czy nawet niebezpieczne dolegliwości.

Nie warto więc sięgać ani po kufel, ani po kieliszek. Nasze zdrowie oraz życie w dobrostanie na co dzień powinny być dla nas najważniejsze.

Abstynencja to początek drogi

Wszywka z leku pozwoli nam zatem utrzymać stan abstynencji przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy, dzięki czemu będziemy mogli stanąć na nogi, odtruć organizm i znaleźć smak życia w jego innych aspektach. Oczywiście sam Disulfiram WZF nie wyleczy nas z alkoholizmu. Jego rolą jest wywołanie poczucia strachu przed nieprzyjemnymi oraz niebezpiecznymi skutkami spożycia alkoholu. Nazywamy to tzw. terapią awersyjną. Po jej zakończeniu konieczna jest fachowa psychoterapia, przeprowadzona przez specjalistów. Pomocy tego typu możemy poszukać w sieci – dość łatwo znajdziemy tam witryny internetowe różnego rodzaju klinik i ośrodków terapeutycznych, takich jak https://detoksfenix.pl/. Detoks Fenix jest prywatnym ośrodkiem leczenia różnych uzależnień, w tym także alkoholizmu. Działa on od 1999 roku i ma w tej materii wielkie doświadczenie, a także bardzo dobre efekty lecznicze. Dobrze poprowadzona terapia psychologiczna pozwoli nam na dotarcie do korzeni uzależnienia, gdyż wszystko ma swoją przyczynę. Lęki, obawy, traumatyczne przeżycia, itp. – wszystko to można oswoić tak, by życie stało się przyjemniejsze i spokojniejsze.

Alkohol – nie wszędzie, nie dla każdego

Po wyleczeniu warto pamiętać, że alkohol nie jest koniecznością czy też społecznym przymusem. Obecnie nawet na weselach, czy różnego rodzaju przyjęciach ludzie to rozumieją i nie ma większych problemów z tym, by z niego całkowicie zrezygnować. Niestety całkowicie alkoholika czy alkoholiczki nie da się wyleczyć, ale można im pomóc w pozbyciu się tej strasznej przypadłości, aż do końca życia. Z drugiej strony warto również pamiętać, że ta choroba nie dotyka tylko jednej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here