Bolesne odciski na stopach. Co robić?

Zrogowacenie punktowe, zwane potocznie odciskiem to bardzo często występujący, uciążliwy problem, utrudniający codzienne życie. Zazwyczaj pojawiają się na stopach, choć zdarza się, że w wyniku przeciążenia występują również na dłoniach. Bez względu na to, na jakiej części ciała odcisk się pojawia, powstaje on w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia. Jaki jest proces powstawania odcisku? Skóra próbując się ochronić przed uszkodzeniem wytwarza dodatkowe komórki warstwy rogowej, które nie ulegają złuszczeniu. W wyniku czego warstwa po warstwie narasta i tworzy się twarde zrogowacenie. Jeżeli chodzi o odciski na stopach to one pod wpływem ciężaru ciała zaczynają wbijać się wgłąb skóry, tworząc tak zwany czop rogowy. To właśnie on potrafi podrażniać zakończenia nerwowe i wywoływać ból.

Najczęstsze miejsca, w których pojawiają się nagniotki to:
– opuszki palców,
– pomiędzy palcami,
– na podeszwowej stronie stóp,
– pod płytką paznokciową,
– w wale okołopaznokciowym,
– na stronie grzbietowej palców.

Jak pozbyć się problemu?

Najrozsądniejszym wyjściem jest oddanie się w ręce specjalisty, czyli podologa. Podolog zajmuję się chorobami i zmianami w obrębie stóp i płytki paznokciowej. To on wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie jest w stanie skutecznie usunąć odcisk.
Niestety czasami bywa tak, że odciski mają tendencje do nawracania, dlatego jeśli stopa ma być uwolniona od tego problemu powinna być chroniona przed czynnikami powodującymi ich powstawanie. Do takich czynników sprzyjających należy na przykład noszenie niewłaściwego obuwia (za wąskie, za małe buty, szwy w butach, buty na wysokim obcasie), czasami pojawia się konieczność wykonania specjalnych wkładek ortopedycznych. Mają one za zadanie odciążyć miejsca przeciążone na naszej stopy ( zwłaszcza w przypadku płaskostopia poprzecznego), co skutkuje ustąpieniem odcisków.
Bardzo często odciski powstają w wyniku takich deformacji kostnych jak palce młotkowate, palce młoteczkowate czy paluch koślawy (hallux valgus).

www.gabinetpodologiczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here