Karmienie piersią to piękny czas zarezerwowany wyłącznie dla mamy i dziecka. W końcu jednak przychodzi moment, w którym trzeba zaprzestać karmienia maluszka mlekiem matki. Podpowiadamy, jak odstawić roczne lub dwuletnie dziecko od karmienia piersią.

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Ta decyzja zależy wyłącznie od mamy i jej dziecka! Nie ma jednej sprawdzonej recepty dobrej dla wszystkich. Są dzieci, które od urodzenia, albo od jakiegoś momentu po prostu nie chcą ssać piersi. Są też takie, które mogłyby nie jeść niczego innego, poza mlekiem matki. Zatem to mama na podstawie swoich obserwacji podejmuje decyzję czy i kiedy przestanie karmić piersią.

Małe dziecko, które żywi się tylko mlekiem mamy, jest trudniejsze do odstawienia od piersi. Problem leży jednak bardziej po stronie mamy. Częste karmienie piersią stymuluje laktację, więc pokarmu jest bardzo dużo. Gdy mama zdecyduje się przestać karmić piersią, musi się przygotować na ból przepełnionych piersi i żmudną walkę z wyciekającym pokarmem lub zastosować przepisane przez lekarza tabletki na zahamowanie laktacji.
Zupełnie inaczej wygląda odstawienie od piersi starszego dziecka, które je regularnie stałe pokarmy, a mlekiem matki karmione jest raz lub dwa razy dziennie. W tym przypadku problem leży po stronie dziecka. Nierzadko zdarza się, że starsze dzieci traktują piersi mamy bardziej jako uspokajacz i sposób na zaspokojenie potrzeby bliskości, niż jako sposób na najedzenie się.

Szybko czy stopniowo?

Roczne lub dwuletnie dziecko można odstawić od piersi na dwa sposoby: harmonijnie lecz długo, albo szybko lecz gwałtownie. Pierwsza metoda polega na stopniowym zmniejszaniu częstotliwości przystawiania dziecka do piersi i coraz częstszym podawaniem mleka modyfikowanego, zamiast mleka matki. Jest to sposób skuteczny, bezstresowy, harmonijny, ale wymaga czasu i sporo cierpliwości. Z kolei drugi sposób jest nieco kontrowersyjny, a polega na tym, aby… zostawić dziecko! Chodzi o to, by mama nie miała kontaktu z dzieckiem przez dwa, trzy dni. Jest to metoda bardzo skuteczna, ale też drastyczna i stresogenna – dziecko będzie płakać za piersią mamy, mama będzie tęsknić i martwić się o dziecko, a opiekun dziecka będzie musiał poradzić sobie z „osieroconym” i płaczącym maluchem.
Który sposób wybrać? Ta decyzja również należy tylko do mamy.

Stopniowe odstawienie dziecka od piersi

Metoda polegająca na „zostawieniu” dziecka nie wymaga szerszych wyjaśnień. Skupimy się zatem na omówieniu drugiego sposobu na to, jak odstawić roczne lub dwuletnie dziecko od karmienia piersią.

Dobry moment

Odstawienie od piersi zawsze jest pewnym stresem dla maluszka. Z tego powodu warto wybrać odpowiedni moment, by nie dokładać dziecku nieprzyjemnych doznań. Dobrze więc przeczekać trudny czas chorób, wyrzynania się ząbków, pójścia do żłobka, pojawienia się drugiego dziecka, czy przejścia pod opiekę niani.

Kubeczek

Dziecko w dalszym ciągu powinno regularnie dostawać mleko. Musi więc umieć wypić je z czegoś innego, niż piersi mamy. Roczne lub dwuletnie dziecko powinno umieć już pić z kubka niekapka. Nie warto więc hamować tych umiejętności powrotem do picia z butelki – mleko podawajmy dziecku w kubeczku.

Cycuś na deser

Maluszek jest przyzwyczajony, że gdy jest głodny, spragniony, zmęczony lub właśnie się obudził – dostaje pierś mamy. Aby bezboleśnie odstawić dziecko od piersi, trzeba zacząć traktować karmienie piersią jako wyłącznie miły dodatek. Zatem najpierw podajemy coś do jedzenia, albo do picia z kubeczka (herbatka, soczek lub woda). Dopiero po takim posiłku proponujemy pierś. W ten sposób laktacja samoczynnie zacznie wygasać, a maluszek powoli nauczy się, że pierś mamy może zastąpić czymś innym

Dobranoc

Dziecko nie może kojarzyć usypiania (zwłaszcza wieczornego) ze ssaniem piersi. Znacznie łatwiej będzie odstawić dziecko od piersi, podając mu ją przed kąpielą, a nie bezpośrednio przez snem. Jeśli dziecku będzie trudno zasnąć bez piersi mamy, można podać mu soczek lub herbatkę z kubeczka albo z butelki – wówczas zaspokoi potrzebę ssania i spokojniej uśnie.

Ograniczamy

Mama obserwuje dziecko i wie, w których momentach i sytuacjach maluszek najbardziej potrzebuje karmienia piersią. Podejmując próbę odstawienia dziecka od piersi, trzeba stopniowo rezygnować z niektórych karmień – najlepiej z tych, które najłatwiej zastąpić innym posiłkiem (zazwyczaj jest to popołudniowe karmienie, które można zastąpić np. kaszką).

Odwracamy uwagę

Jeśli karmienie piersią zawsze odbywało się w sypialni lub obok łóżeczka dziecka, należy w porach karmienia unikać tego miejsca. Nowe posiłki muszą być dla malucha atrakcyjne, by nie czuło silnej potrzeby ssania piersi mamy. Warto zaprosić do wspólnego posiłku innych członków rodziny lub znajomych, a dziecku podać nowe ciekawe zabawki – w ten sposób maluszek skupi się na otoczeniu i nie będzie szukać piersi mamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here