Infekcje bakteryjne w ludzkim organizmie wywołują niemal natychmiastowa reakcję układu immunologicznego – gorączkę. Podwyższona temperatura ciała to informacja dla człowieka, że coś złego dzieje się z jego organizmem, a także naturalny sposób zwalczenia bakterii. Gdy zatem pojawia się niewielka gorączka, nie zbijajmy jej od razu. Działać należy dopiero, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni. Podpowiadamy, jak zwalczyć gorączkę domowymi sposobami.

Nawodnienie

Brak apetytu jest zupełnie naturalny podczas infekcji. Nie ma sensu zmuszać chorego do jedzenia. Podczas choroby, zwłaszzcza gorączki, nie można natomiast dopuścić do odwodnienia! Duża ilość płynów pomoże wypłukać toksyny z organizmu i utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia. Najlepiej pić niegazowaną wodę źródlaną lub stuprocentowy sok owocowy. Niewskazane są napoje gazowane i mocno posłodzone.

Zimne okłady

Rozpalone gorączką ciało dobrze jest schładzać zimnymi okładami. Mogą to być kompresy z lodu, okład ze zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika lub żelowe kompresy dostępne w aptekach. Okłady należy przykładać do czoła, na skronie lub na potylicę. Można je umieścić również pod kolanami i na szyi. Skuteczne będzie też schładzanie nadgarstków pod strumieniem zimnej wody.

Chłodna kąpiel

Gdy chcemy zwalczyć gorączkę domowymi sposobami, można także skorzystać z chłodnej kąpieli. Dla osoby dorosłej należy przygotować wodę, której temperatura będzie niższa o dwa stopnie niż temperatura ciała. W przypadku małych dzieci wodę w wanience schładzamy stopniowo – początkowo kąpiel ma mieć taką temperaturę, jak ciało dziecka. Dopiero po kilku minutach po zamoczeniu malucha, dolewamy do wanienki wodę chłodniejszą o pół stopnia. Po kolejnych 2-3 minutach ponownie dolewamy zimniejszej wody. Procedurę powtarzamy tak długo, aż woda w wanience będzie chłodniejsza o 2 stopnie od temperatury ciała dziecka.

Malina – lipa – cytryna

To sprawdzony domowy sposób na zwalczenie gorączki. Maliny i napar z lipy mają właściwości napotne, a cytryna to źródło witaminy C. Dodatkowo lipa ma działanie uspokajające, co również pomaga w szybszym zwalczeniu gorączki. Herbatę z lipy lub suszone kwiaty lipy należy parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedzić, dodać łyżkę soku z malin i plasterek cytryny. Tak przyrządzony napój można pić 3-4 razy dziennie.

Okłady z ziemniaka i cebuli

Zamiast kompresów z wody lub lodu, do zwalczania gorączki można zastosować okłady z surowego ziemniaka lub cebuli. Plasterki tych warzyw należy umieścić na czole. Można także obłożyć nimi stopy, owinąć je bandażem i założyć skarpetki.

Bliskość

Przytulenie czy buziak w policzek to niewielkie gesty, które mają naprawdę ogromną moc! Bliskość kochanej osoby od razu poprawia samopoczucie i skutecznie pomaga zwalczyć gorączkę. To szczególnie istotne w przypadku małych dzieci. Czuły dotyk i regularne przytulanie malucha daje mu poczucie bezpieczeństwa i miłości, co wpływa na lepsze samopoczucie, sprawniejsze zwalczanie infekcji i szybszy powrót do zdrowia.

Komfort

Podczas choroby i gorączki nawet najmniejsze niedogodności potrafią dodatkowo pogorszyć samopoczucie. Dlatego trzeba zadbać o jak największy komfort pacjenta. Ważne jest wygodne i niekrępujące ruchów ubranie, lekkie i przewiewne okrycie (koc lub kołdra), a także stały dopływ świeżego powietrza.

Spokój

Cisza i spokój – to czasami jedyne, czego potrzeba, by poczuć się lpiej. Przy każdej chorobie właśnie spokój jest najważniejszy. Aby skutecznie zwalczyć gorączkę i poradzić sobie z chorobą, należy unikać stresu i zbędnej paniki. Gorączka to zdrowi i bardzo potrzebny objaw. Nie ma potrzeby natychmiastowego wzywania karetki, gdy termometr pokaże więcej, niż 36,6 stopnia. Opanowanie i zachowanie spokoju oraz zastosowanie powyższych metod będą nieocenione, by zwalczyć gorączkę domowymi sposobami. Jeśli jednak wysoka gorączka (powyżej 38,5 stopnia) utrzymuje się i nie maleje przez kilka dni, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here