Rwa kulszowa, czyli utrudniający codzienne czynności ból, który zaczyna się w krzyżowym odcinku kręgosłupa, wędruje do tyłu uda, w stronę dołu kolanowego i łydki, a nierzadko promieniuje aż do stopy. Jak wyleczyć rwę kulszową i poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem?
Rwa kulszowa – co to takiego?
Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Jest to najdłuższy i najgrubszy nerw obwodowy układu nerwowego – ciągnie się od piątego kręgu lędźwiowego, aż do podeszwy stóp. Wszelkie urazy i schorzenia w obrębie nerwu kulszowego skutkują utrudnieniem w poruszaniu się i w chodzeniu.
Skąd się bierze rwa kulszowa?
Ból związany z rwą kulszową może mieć wiele przyczyn, a wśród nich między innymi przewlekłe choroby kręgosłupa (na przykład zwyrodnienia lub nowotwory korzonków nerwowych), urazy, zwichnięcia i zwyrodnienia stawu biodrowego, urazy miednicy, krwiaki, uszkodzenia łąkotki, a także cukrzyca.
Najczęściej jednak rwa kulszowa spowodowana jest urazem w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Najczęściej dochodzi do wypadnięciem jądra galaretowatego krążka międzykręgowego – krążek „przesuwa się” i zaczyna uciskać na nerw kulszowy. Uraz ten powoduje dotkliwy i bardzo dokuczliwy ból, a w najgorszych przypadkach może dojść nawet do paraliżu nóg połączonym z zaburzeniami funkcjonowania pęcherza moczowego i odbytnicy.
Jak rozpoznać rwę kulszową?
Rwa kulszowa odczuwana jest jako rwący, promieniujący ból. Źródło bólu zaczyna się zawsze w krzyżowym odcinku kręgosłupa, a wraz z postępem schorzenia zaczyna się przemieszczać w dół nogi. Niekiedy dochodzi również do przykurczu mięśni, a gdy ból długo nie ustępuje, pojawia się tak zwany postrzał, czyli usztywnienie kręgosłupa.
Istotne jest, że każdy może nieco inaczej odczuwać i opisywać rodzaj i źródło bólu. Dzieje się tak, ponieważ krążek międzykręgowy może uciskać nerw kulszowy na różnych wysokościach:
Ból umiejscowiony w miednicy i promieniujący do łydki i do małego palca u stopy oraz trudności za stawaniem na palcach oznaczają uszkodzenie nerwu kulszowego w obrębie pierwszego kręgu lędźwiowego.
Gdy ból odczuwany jest głównie z boku uda i promieniuje na nogę, aż do kostki przyśrodkowej, a chory ma problem z wyprostowaniem nogi, doszło do podrażnienia korzonków nerwowych na wysokości czwartego kręgu lędźwiowego.
Ból zaczynający się po zewnętrznej stronie stawu kolanowego i wędrujący aż do środkowych palców stóp oraz trudności ze stawaniem na pięcie, wskazuje na ucisk nerwu w okolicy piątego kręgu.
Z kolei silny ból promieniujący od miednicy i obejmujący całą nogę, prowadzący nierzadko nawet do paraliżu nogi, oznacza uszkodzenie rdzenia kręgowego pomiędzy czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym.
Jak leczyć rwę kulszową?
Aby wyleczyć rwę kulszową bardzo ważne jest zapewnienie maksymalnego komfortu – w tym przypadku wygodnego posłania i ciepła. Rwa kulszowa należy do schorzeń, które trzeba przede wszystkim „wyleżeć” i wygrzać. Najlepszym wyborem będzie płaski, raczej twardy materac lub po prostu podłoga. Aby zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy, należy w pozycji leżącej ugiąć kolana pod kątem 90 stopni. Pomogą również ciepłe okłady oraz leczenie borowinowe. Lekarz może także przepisać leki znieczulające i działające rozkurczowo, a ponadto skierować pacjenta na masaże i ćwiczenia rehabilitacyjne.
Jak uniknąć nawrotu?
Każdy, kto przynajmniej raz zmagał się z tym schorzeniem, wie jak bardzo jest ono nieprzyjemne i że niełatwo wyleczyć rwę kulszową. Warto więc przestrzegać kilku zasad, by nie dopuścić do nawrotu choroby. Przede wszystkim należy zwracać większą uwagę na to, w jaki sposób pracuje kręgosłup – przestrzegać zasad prawidłowego podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów, unikać dźwigania ciężarów i nie wykonywać nagłych ruchów. Szczególnie ważny jest wygodny i ergonomiczny materac, a także regularnie uprawiana gimnastyka. Nie bez znaczenia jest też odpowiedni, dostosowany do warunków atmosferycznych ubiór.