Pieczenie, swędzenie, ból, upławy, czyli infekcja intymna to drażliwy problem, który dotyczy większości kobiet. Ta przypadłość może mieć dwojakie podłoże – bakteryjne lub grzybicze, a niekiedy dochodzi do połączenia dwóch odmian. Każdą infekcję dróg rodnych należy skonsultować z ginekologiem, ale warto wypróbować też domowe sposoby na infekcje intymne.

Ustalenie przyczyn

Jedynie ginekolog może stwierdzić, co jest przyczyną infekcji intymnej. Dopiero bazując na tej wiedzy można określić metody leczenia!

Infekcje bakteryjne

Jedną z najczęściej występującą odmian infekcji dróg rodnych infekcje bakteryjne, powodowane w dużej mierze przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Jest to trudny do wyleczenia rodzaj zakażenia i wymaga konsultacji ginekologicznej. Infekcje bakteryjne, zwane też bakteryjnym zapaleniem pochwy, charakteryzują się przede wszystkim upławami o bardzo nieprzyjemnym, rybnym zapachu. Wydzielina wygląda na spienioną i przyjmuje żółtawą barwę. Upławom nie towarzyszą inne silne objawy – okolice intymne nie są zaczerwienione, ani mocno podrażnione.

Infekcje grzybicze

Drugim, równie często spotykanym rodzajem zakażeń intymnych infekcje grzybicze, powodowana przeważnie przez drożdżycę. Grzyby powodują zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie okolic intymnych (niekiedy również pachwin). Pojawiają się również upławy o zapachu kojarzonym z pieczonym chlebem. Ten rodzaj infekcji intymnych jest łatwiejszy do wyleczenia i bardziej podatny na domowe sposoby leczenia.

Bez względu na własne podejrzenia, w przypadku infekcji dróg rodnych nie można zrezygnować z konsultacji ginekologicznej. Jednak czekając na wizytę, warto wypróbować domowe sposoby na infekcje intymne i zadziałać na własną rękę, pamiętając o rozsądku i ostrożności!

Probiotyki

Starannie wyselekcjonowane kultury bakteryjne, (najczęściej bakterie kwasu mlekowego – lactobacillus), pozwalają zachować właściwą florę fizjologiczną w przewodzie pokarmowym. Lactobacillus, który wchodzi w skład probiotyków, to bakterie występujące w pochwie. Ich niedobór sprzyja rozwojowi drożdżaków powodujących infekcje grzybicze. Probiotyki w formie kapsułek, kropli i proszku do rozpuszczania w wodzie można kupić w każdej aptece.

Jogurty

Jogurty zawierają tak zwane dobre bakterie, wspomagające prawidłową pracę jelit i zapewniające utrzymanie właściwej flory bakteryjnej – z tego powodu są polecane zwłaszcza podczas antybiotykoterapii. Spożywanie jogurtów zapobiega wyjałowieniu przewodu pokarmowego. Dobre bakterie zawarte w jogurtach uniemożliwiają rozwój i namnażanie się drożdżaków powodujących infekcje intymne. Należy jednak pamiętać, że jogurty mają być jedzone, a NIE aplikowane do pochwy!

Olejek z drzewa herbacianego i czosnek

Zarówno czosnek, jak i olejek z drzewa herbacianego mają wiele właściwości leczniczych. Czosnek jest bogatym źródłem witamin i związków wzmacniających odporność, a ponadto ma udowodnione działanie bakteriobójcze. Zatem aby zwalczyć infekcję dróg rodnych, można stosować nasiadówki lub płukanki z rozcieńczonego w wodzie czosnku, albo olejku z drzewa herbacianego. NIE WOLNO natomiast aplikować czosnku bezpośrednio do pochwy, ponieważ może to jedynie podrażnić delikatne okolice.

Ocet winny

Nierzadko można się spotkać z artykułami polecającymi ocet winny jako jeden z domowych sposobów na infekcje intymne. Niektóre kobiety podmywają octem zakażone drożdżycą okolice intymne. Nie ma jednak dowodów naukowych na skuteczność tej metody. Wiadomo natomiast, że jest ona zdecydowanie odradzana przez ginekologów i uważana za szkodliwą dla wrażliwych ścianek pochwy.

Olejek z oregano

To środek o dowiedzionym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Olejek z oregano jest bardzo często zalecany przez ginekologów do pielęgnacji okolic intymnych, a także jako środek zwalczający drożdżaki i grzybicę pochwy. Olejek jest dostępny w formie kapsułek lub kropli. Należy ściśle przestrzegać zasad doustnego przyjmowania tego preparatu!

Kwas borny

Globulki dopochwowe zawierające kwas borny są często zalecane przez ginekologów do zwalczania infekcji intymnych. Choć jest to środek skuteczny, jego przyjmowanie wymaga konsultacji medycznej i rygorystycznego przestrzegania wskazanych przez lekarza dawek i częstotliwości stosowania. Zbyt długa terapia kwasem bornym może doprowadzić do zatrucia organizmu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here