Szkła kontaktowe to jedna z metoda leczenia różnych wad wzroku, w tym także dalekowzroczności. Odpowiednio dobrane soczewki sferyczne wpływają na układ optyczny oka i wyostrzają widzenie. Dalekowzroczność mierzona jest w dioptriach i w zależności od natężenia wady dobiera się odpowiednie szkła kontaktowe o mocach dodatnich.

Na czym polega dalekowzroczność?

Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, to wada wzroku, objawiająca się niewyraźnym widzeniem obiektów oddalonych, przy rozmazywaniu się przedmiotów z bliska. U dalekowidzów promienie światła, które dostają się do oka, załamują się dopiero za siatkówką, a nie na siatkówce jak w przypadku zdrowego oka. W efekcie tego, osoby z nadwzrocznością widzą źle zarówno z bliska, jak i z daleka. Wada wzroku, oprócz gorszego widzenia, może także powodować inne objawy, np.: łzawienie, ból głowy oraz oczu, a także ich zmęczenie, zwłaszcza w trakcie czytania książki czy pracy przy komputerze.

Jakie soczewki na dalekowzroczność?

Do leczenia dalekowzroczności stosuje się soczewki sferyczne. Wada wzroku powoduje, że za siatkówką powstaje rozproszony obraz, dlatego do jej korekcji używa się wypukłych szkieł skupiających promienie świetlne, o mocach dodatnich. Wybór pomiędzy soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi najlepiej uzależnić od trybu życia i indywidualnych potrzeb. Szkła kontaktowe do jednorazowego użytku nie wymagają pielęgnacji. Po ich zdjęciu wieczorem, parę należy wyrzucić do kosza, a rano założyć nową. Soczewki miesięczne wymagają płukania w specjalnym płynie oraz przechowywania w pojemniku. Szkła kontaktowe do korekcji dalekowzroczności mogą być noszone na przemian z tradycyjnymi okularami.  Niekorygowana wada wzroku prowadzi do znacznego obciążenia oczu i stopniowego pogarszania się widzenia.

Dobieranie soczewek sferycznych

Dobór pierwszych soczewek kontaktowych na nadwzroczność powinien zawsze odbywać się u okulisty. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie wzroku i dobierze odpowiednią moc szkieł w zależności od natężenia wady. Dalekowzroczność jest mierzona w dioptriach. Rozróżnia się małą (do 2,5 dioptrii), średnią (od 2,5 do 6 dioptrii) i dużą (powyżej 6 dioptrii) nadwzroczność.  Na wizycie okulistycznej pacjent dostaje również praktyczne porady dotyczące pielęgnacji soczewek kontaktowych, a także ich zakładania i zdejmowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here