Oznaki alkoholizmu pod lupą

Alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, którą nie jest wcale tak łatwo wykryć we wczesnym etapie. Objawy mają często charakter subiektywny i nawet osoba uzależniona przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy z tego, że utraciła kontrolę i popadła w nałóg. Co więcej, alkoholicy są w stanie przed długi czas kamuflować symptomy choroby, które bliscy zauważają dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Nie mówiąc już o wypieraniu problemu i odmawianiu jakiejkolwiek pomocy. Jest to poważna choroba zagrażająca zdrowiu i nawet życiu, która wymaga leczenia. Im wcześniej alkoholizm zostanie rozpoznany, tym chory ma większe szanse na powrót do normalnego życia.

Alkoholizm jest poważną chorobą mającą wpływ na chorego i jego otoczenie 

Z alkoholizmem borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Problem ten dotyka coraz to więcej młodszych osób. W każdym przypadku wiąże się to z destrukcyjnymi skutkami nie tylko dla samego chorego, ale też dla bliskich osób z jego otoczenia. Alkoholizm może rozwijać się długo i wręcz niepostrzeżenie. Nie jest wcale tak łatwo wyczuć granicę miedzy niczym nieprzymuszoną chęcią sięgnięcia po kieliszek wina czy butelkę piwa, a niekontrolowanym przymusem sięgnięcia po jakikolwiek alkohol. Pojawia się także wstyd i to nie tylko u osoby uzależnionej, ale także u bliskich, którzy często nie chcą przyjąć do wiadomości uzależnienia od alkoholu u jednego z członków rodziny, zaczynają nawet kryć alkoholika. Alkoholizm jest dużym problemem społecznym. Alkoholików wciąż przybywa i zwiększa się też odsetek kobiet wpadających w nałóg. W Polsce leczenie osób nadużywających alkoholu jest darmowe, jednakże pieniądze pobierane są z budżetu państwa, a więc od wszystkich podatników. 

Wraz z alkoholizmem idą straty i to nie tylko materialne. Choroba ta przyczynia się do zwiększonego ryzyka narażenia się lub utratę zdrowia, a czasem też życia. Chory traci szacunek do samego siebie i doświadcza coraz częściej poczucia wstydu. Pojawia się również poczucie winy po spożyciu alkoholu. Dochodzą do tego problemy w pracy, kac moralny, problemy w rodzinie i nawet jej rozpad oraz straty finansowe i narastający dyskomfort psychiczny. W niektórych przypadkach mogą wystąpić kłopoty z prawem. 

Typowe oznaki alkoholizmu – czyli po czym poznać, że ktoś utracił kontrolę i wpadł w nałóg?

Typowe objawy alkoholizmu można poznać po regularnym spożywaniem alkoholu, rozpoczynaniu od niego poranka i szukaniu okazji do jego wypicia. Pojawia się irytacja w przypadku utrudnionego dostępu do alkoholu, wypieranie się picia i kłamanie. Charakterystyczne jest picie w samotności czy ukryciu oraz szukanie w alkoholu ucieczki od problemów. Oznakami alkoholizmu są głód alkoholowy i zespół objawów abstynencyjnych w przypadku przerwania lub ograniczenia picia alkoholu (drgawki, wymioty, skok ciśnienia, nadwrażliwość na bodźce, majaczenie). Pojawia się silna potrzeba, wręcz przymus wypicia alkoholu. Chory traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i zwiększa się tolerancja na niego. Pojawiają się stany depresyjne, a cała uwaga koncentrowana jest na alkoholu, zaniedbując relacje z bliskimi, swoje obowiązki i pasje. 

Typowe oznaki alkoholizmu

Co zrobić w przypadku zaobserwowania oznak alkoholizmy i gdzie szukać pomocy? 

Po zaobserwowaniu niepokojących objawów alkoholizmu, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie – udać się na detoks i leczenie do ośrodka terapii uzależnień. Leczenie alkoholizmu możliwe jest, gdy osoba uzależniona podejmie się terapii dobrowolnie. Nie można jej do niczego zmuszać ani też wywierać presji i szantażować. Takie działania nie przyniosą w dłuższej perspektywie pozytywnych efektów. Kompleksowe leczenie trwa zwykle do dwóch lat. Obejmuje uświadomienie sobie problemu przez alkoholika, psychoterapię indywidualną i grupową, odtruwanie organizmu, często też farmakoterapię i wprowadzenie nowych nawyków do życia codziennego. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet hospitalizacja. Należy też pamiętać o tym, że nawet po zakończeniu terapii zawsze istnieje ryzyko powrotu do nałogu. Bardzo ważne jest to, aby leczenie przebiegało z udziałem doświadczonego terapeuty-opiekuna, a program był dostosowany do potrzeb pacjenta. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, gdzie można uzyskać fachową pomoc i specjalistyczną opiekę. Pacjent może liczyć także na znacznie lepsze warunki niż w państwowych ośrodkach, całodobowe wsparcie i indywidualne podejście. Pacjent może całkowicie skupić się na procesie terapeutycznym oraz na powrocie do zdrowia psychicznego i fizycznego.

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień – Klinika Kuźnia 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here