Wszywka alkoholowa, jak m.in. popularny Esperal, zawiera w swoim składzie substancję o nazwie disulfiram, której zadaniem jest oddziaływanie na proces przyswajania alkoholu etylowego. Kiedy osoba uzależniona napije się alkoholu, występują objawy, które mogą doprowadzić nawet do zawału serca i dławicy piersiowej. Wszywka alkoholowa nie jest lekiem na alkoholizm, a środkiem mającym na celu wywołać awersję do napojów wysokoprocentowych.

Wszywka alkoholowa – zasada działania

Wszywka alkoholowa, jak popularny Esperal (disulfiram) , nie jest lekiem na alkoholizm, ale środkiem, który ma za zadanie wywołać awersję osoby uzależnionej do napojów alkoholowych. Powodzenie terapii uzależnione jest przede wszystkim od woli pacjenta. Działanie Esperalu polega głównie na jego wpływie na metabolizm alkoholu etylowego. Wszywka blokuje enzym odpowiedzialny za proces wchłaniania alkoholu do krwi. W wyniku tej blokady gromadzi się aldehyd octowy, którego nadmierna ilość może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta [1].

Wszywka alkoholowa – wskazania i przeciwwskazania

Podstawowym wskazaniem do wszycia Esperalu jest choroba alkoholowa oraz gotowość pacjenta do walki z nałogiem. Decydując się na taki krok, należy być pewnym swojej decyzji i konsekwencji z nią związanych – nie można wszyć leku bez zgody osoby uzależnionej. Esperal wszywany jest przez chirurga na osiem miesięcy na łopatce lub pośladku. Co najmniej 12 godzin przed zabiegiem pacjent powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu [1].

Esperal nie może być wszyty każdej osobie uzależnionej od alkoholu. Podstawowym przeciwwskazaniem jest ciąża i laktacja. Oprócz tego wszywki alkoholowej nie można umieszczać u osób z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem tętnic oraz z zaburzeniami psychicznymi [2].

Co się stanie, gdy osoba z wszytym Esperalem napije się alkoholu?

Dowiedz się więcej >>

Wszywka alkoholowa ma na celu wywołać awersję i strach przed możliwymi konsekwencjami wypicia alkoholu. Pierwsze objawy pojawiają się już 15 minut po spożyciu napojów wyskokowych. Na początku zazwyczaj pojawiają się nudności i wymioty, przyspieszenie akcji serca, silny ból głowy, nadpotliwość, gwałtowny skok ciśnienia. Jeśli osoba ze wszytym Esperalem nie uzyska natychmiastowej pomocy medycznej, może dojść do zatrzymania akcji serca, zawału i dławicy piersiowej.

[1] Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z. et.al. Walka z uzależnieniem alkoholowym. Journal of Clinical Healthcare. 2015:1;14-17.

[2] Frąckowiak M., Motyka M. Przeciwdziałanie problemom alkoholowym – przegląd odziaływań mogących się wzajemnie uzupełniać. Hygeria Public Health. 2015:50;323-330.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here