Oparzenia kwasem to jeden z wielu wypadków, na które narażeni jesteśmy codziennie, nawet podczas tak trywialnych czynnościach, jak sprzątanie toalety. Tego typu poparzenie jest równie, a może nawet bardziej niebezpieczne, niż oparzenie gorącymi przedmiotami lub wrzątkiem. Jak postępować w wypadku poparzenia kwasem, by szybko zminimalizować ból i sobie nie zaszkodzić?
Na co uważać?
Silnie żrące substancje o odczynie kwasowym niestety znajdują się w każdym domu i zazwyczaj są łatwo dostępne. Popularne środki piorące i czyszczące, płyny do WC, odplamiacze i wybielacze – to produkty, które z reguły trzymamy pod ręką. Jest to zrozumiała praktyka, jednak kolorowe opakowania tych produktów są bardzo kuszące dla małych dzieci. Ponadto często zdarza się, że przelewamy różne substancje chemiczne do butelek po napojach, co dodatkowo może zmylić dziecko, a wtedy nietrudno o tragedię.
Co może się stać?
W wyniku kontaktu kwasu ze skórą, dochodzi do zniszczenia warstw tkanki skórnej, szybko odczuwamy silny ból i pieczenie, a miejsce oparzenia jest mocno zaczerwienione i pokryte pęcherzami. Kontakt żrących kwasów z błoną śluzową jamy ustnej na szczęście powoduje natychmiastowe bardzo silne pieczenie – dzięki czemu osoba, która przypadkowo nabrała kwasu do ust szybko i odruchowo go wypluwa, zamiast połknąć. W przypadku połknięcia substancji chemicznych o odczynie kwasowym po niedługim czasie dochodzi do skrzepowej martwicy ścian przełyku i żołądka, a bardzo często także do głębokich owrzodzeń prowadzących do przedziurawienia przełyku i żołądka. Bez względu na rodzaj kontaktu kwasu z organizmem (oparzenie skóry, jamy ustnej lub połknięcie), konieczna jest natychmiastowa reakcja, która nie tylko zminimalizuje ból, ale często może nawet uratować życie.
Szybka reakcja
Opanowanie i jak najszybsze podjęcie działania jest szczególnie istotne w przypadku oparzenia kwasem i innymi substancjami. Pierwsze kroki przynoszące ratunek możemy niezwłocznie podjąć natychmiast po zdarzeniu. Jednak w każdym przypadku należy następnie poprosić lekarza o pomoc medyczną! Warto również pokazać lekarzowi opakowanie środka, który spowodował oparzenie – dzięki temu łatwiej będzie podjąć właściwe metody leczenia.
Skóra – jeśli dojdzie do kontaktu kwasu ze skórą, należy niezwłocznie ograniczyć ten kontakt. W pierwszej kolejności z poparzonego miejsca trzeba zdjąć ubrania, które również nasiąknęły żrącą substancją. Następnie miejsce oparzone kwasem należy dokładnie wypłukać pod chłodną bieżącą wodą. Ważne jest, aby czyszcząc oparzone kwasem miejsce, pamiętać o ochronie dłoni – najlepiej założyć grube rękawice ochronne. Pamiętajmy również, że smarowanie oparzeń tłuszczem (masło, olej itp.) lub posypywanie mąką to bardzo niebezpieczny i głupi mit! Takie działania na pewno nie pomogą usunąć szkodliwej substancji ani zniwelować bólu.
Oczy – w przypadku przedostania się żrących substancji kwasowych do oczu, trzeba działać dwutorowo – natychmiast wypłukać kwas, a równocześnie wezwać pogotowie. Podrażnione kwasem oczy należy długo i dokładnie płukać pod chłodną bieżącą wodą, aż do czasu przyjazdu pomocy medycznej lub do momentu ustąpienia pieczenia i odczucia ulgi. W trakcie płukania oczu, głowę trzymamy pochyloną w dół, by szkodliwa ciecz swobodnie wypływała wraz z wodą.
Jama ustna – połknięcie kwasu wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, więc pierwszym krokiem powinno być wezwanie pogotowia. Czekając na przyjazd pomocy, należy bez przerwy pić dużą ilość płynów, aby maksymalnie rozcieńczyć żrącą substancję, która znajduje się w przełyku i żołądku. W razie wypicia i oparzenia kwasem najlepsza będzie czysta woda, a w przypadku połknięcia substancji zasadowych – mleko, rozcieńczony ocet lub sok z cytryny. Należy pamiętać, by w żadnym wypadku nie wywoływać wymiotów, ponieważ w ten sposób dojdzie do cofnięcia szkodliwych substancji i poparzenia całego przełyku.